Poniżej zostały zamieszczone informacje udostępniane przez Evig Alfa sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu, przy ul. Ziębickiej 35/214, 60-164 Poznań, wpisaną do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy Poznań – Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0000618534, NIP: 7831741932, REGON: 364463152, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 zł („Spółka” lub „Zarządzający ASI”), które wynikają z wymogów określonych w Ustawie z dnia 16 sierpnia 2023 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z zapewnieniem rozwoju rynku finansowego oraz ochrony inwestorów na tym rynku (Dz.U z 2023 r. poz. 1723), dotyczącym przedstawienia informacji o zmianach związanych z obejmowaniem praw uczestnictwa alternatywnych spółek inwestycyjnych przez klientów detalicznych.
- ZAGADNIENIA WSTĘPNE
Niniejsza informacja została przyjęta przez Zarząd Spółki, zgodnie z następującymi aktami prawnymi:
- Ustawa z dnia 27 maja 2004 r. o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi (Dz.U. z 2023 r. poz. 681 ze zm., „Ustawa o funduszach inwestycyjnych”);
- Ustawa z dnia 16 sierpnia 2023 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z zapewnieniem rozwoju rynku finansowego oraz ochrony inwestorów na tym rynku (Dz.U z 2023 r. poz. 1723., „Ustawa zmieniająca”).
- OGRANICZENIA OKREŚLONE W ART. 8A UST. 4 USTAWY O FUNDUSZACH INWESTYCYJNYCH
Ustawa nowelizująca dodaje ustęp 4 do artykułu 8a Ustawy o funduszach inwestycyjnych, który stanowi, że alternatywna spółka inwestycyjna („ASI”) nie może zawrzeć umowy pożyczki lub innej umowy o podobnym charakterze, dokonywać emisji obligacji lub innych papierów wartościowych niebędących prawami uczestnictwa alternatywnej spółki inwestycyjnej, jeżeli udzielającym pożyczkę lub zawierającym inną umowę o podobnym charakterze albo obejmującym lub nabywającym obligacje lub inny papier wartościowy jest osoba fizyczna. Ograniczenie to nie dotyczy osoby fizycznej uznanej za klienta profesjonalnego, z uwzględnieniem art. 70k ust. 1 i 3 Ustawy o funduszach inwestycyjnych.
- UZNANIE ZA KLIENTA PROFESJONALNEGO LUB DETALICZNEGO W MYŚL ART. 70K USTAWY O FUNDUSZACH INWESTYCYJNYCH
Ustawa nowelizująca nadała nowe brzmienie art. 70k Ustawy o funduszach inwestycyjnych. Zgodnie z nowym brzmieniem przepisu, uznanie osoby fizycznej, za klienta profesjonalnego następuje po spełnieniu określonych przesłanek:
- osoba fizyczna posiada wiedzę i doświadczenie pozwalające na podejmowanie właściwych decyzji inwestycyjnych oraz właściwą ocenę ryzyka związanego z tymi decyzjami,
- wartość wkładu danego podmiotu do ASI będzie nie mniejsza niż równowartość w złotych kwoty 60 000 euro,
- środki na wniesienie przez osobę fizyczną wkładu lub udziału w przypadku, o którym mowa w art. 70k ust. 3 Ustawy o funduszach inwestycyjnych, nie mogą pochodzić z pożyczki, darowizny lub innej umowy o podobnym charakterze zawartej z alternatywną spółką inwestycyjną, zarządzającym ASI lub jednostką powiązaną z tymi podmiotami w rozumieniu przepisów ustawy o rachunkowości.
Równowartość w złotych kwoty wyrażonej w euro ustala się przy zastosowaniu średniego kursu euro ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na dzień wniesienia wkładu lub udziału.
Co więcej, jak stanowi ust. 6 niniejszego artykułu, czynność prawna mająca za przedmiot prawa uczestnictwa w alternatywnej spółce inwestycyjnej, prowadząca do przeniesienia tych praw lub uprawnień z nich wynikających na podmiot inny niż inwestor tej alternatywnej spółki inwestycyjnej oraz zarządzający tą alternatywną spółką inwestycyjną, wymaga wyrażenia zgody w formie pisemnej przez zarządzającego tą alternatywną spółką inwestycyjną. Zarządzający ASI odmawia wyrażenia zgody, jeżeli po dokonaniu weryfikacji podmiot, o którym mowa w zdaniu pierwszym, nie spełnia warunków pozwalających na jego uznanie za klienta profesjonalnego, z uwzględnieniem art. 70k ust. 3 i 4 Ustawy o funduszach inwestycyjnych. Czynność prawna dokonana bez wyrażenia zgody przez zarządzającego ASI jest nieważna.
Przepisów art. 70k ust. 3-6 Ustawy o funduszach inwestycyjnych nie stosuje się, w przypadku, gdy co najmniej 50% praw uczestnictwa alternatywnej spółki inwestycyjnej posiadają klienci profesjonalni, o których mowa w art. 2 pkt 13a lit. a-m Ustawy o funduszach inwestycyjnych.
Zarządzający ASI może również, na wniosek klienta profesjonalnego oraz w zakresie określonym w takim wniosku, traktować go jak klienta detalicznego. Zarządzający ASI może traktować klienta profesjonalnego jak klienta detalicznego również pomimo braku takiego wniosku w przypadku alternatywnej spółki inwestycyjnej, która uzyskała zezwolenie, o którym mowa w art. 5 ust. 1 rozporządzenia 2015/760.
- OGRANICZENIA OKREŚLONE W ARTYKULE 56 UST. 1-2 USTAWY ZMIENIAJĄCEJ DOTYCZĄCE OSÓB FIZYCZNYCH POSIADAJĄCYCH PRAWA UCZESTNICTWA W ASI
Osoby fizyczne posiadające w dniu wejścia w życie Ustawy nowelizującej, tj. 29 września 2023 r., prawa uczestnictwa ASI, której co najmniej 50% praw uczestnictwa nie posiadają klienci profesjonalni, o których mowa w art. 2 pkt 13a lit. a‒m Ustawy o funduszach inwestycyjnych, które nie spełniają warunku określonego w art. 70k ust. 3 Ustawy o funduszach inwestycyjnych, pozostają inwestorami ASI.
Osoby fizyczne, o których mowa powyżej, nie mogą obejmować nowych praw uczestnictwa ASI, w szczególności uczestniczyć w:
- podwyższeniu wartości nominalnej istniejących udziałów – w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością,
- obejmowaniu akcji nowej emisji, sprzedaży akcji własnych, podwyższeniu wartości nominalnej akcji – w spółce akcyjnej oraz komandytowo-akcyjnej,
- zwiększeniu wkładu dotychczasowych komandytariuszy – w spółce komandytowej,
jeżeli wartość nowych wkładów liczonych łącznie z dotychczasowymi wkładami tych osób fizycznych będzie mniejsza niż określona w art. 70k ust. 3 Ustawy o funduszach inwestycyjnych oraz o ile nie zostanie dokonana pozytywna ocena osoby fizycznej zgodnie z art. 70k ust. 1 Ustawy o funduszach inwestycyjnych.